Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΙΣ «16» ΤΟΥ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Εσπασαν καρδιές στο Γ.Καραϊσκάκης , όπου σε ματς γκραν γκινιόλ ο Ολυμπιακός νίκησε την Αντερλεχτ με 3-1, έχασε δύο πέναλτι με τους Σαβιόλα, Βάις (απέκρουσε ο γκολκίπερ Προτό) και τελικά πήρε την ιστορική πρόκριση στη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ στην ισοβαθμία με την Μπενφίκα.

Η ομάδα του Μίτσελ είχε καλύτερο συντελεστή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια (νίκη στο Φάληρο με 1-0 και ισοπαλία 1-1 στο «Ντα Λουζ»).

Ηταν η τέταρτη φορά που οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν σε νοκ αουτ αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι προηγούμενες: 1998-1999(στην προημιτελική φάση), 2006-2008(στις 16), 2009-2010 (στις 16).

Η Αντερλεχτ αγωνίστηκε ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη)του Κουγιατέ(48΄) και στα τελευταία λεπτά έμεινε με 8 παίκτες λόγω αποβολής( με δεύτερη κίτρινη κάρτα), των Ν΄ Σακαλά( 88΄), Προτό (92΄). Ο γκολκίπερ της Αντερλεχτ ανέτρεψε τον Βάις και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Επειδή είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές, ο φορ Μήτροβιτς φόρεσε τη φανέλα του τερματοφύλακα. Τρίτη και φαρμακερή. Ο Ντομίνγκες σημάδεψε σωστά από το σημείο του πέναλτι και έστειλε τους φιλάθλους του Ολυμπιακού στον έβδομο ουρανό: 3-1.

Με πολύ άγχος αλλά στο τέλος η ομάδα του Μίτσελ πήρε πανηγυρική πρόκριση.

Δόξα και χρήμα για τον Ολυμπιακό. Η πρόκριση θα αποφέρει 3, 5 εκατ. ευρώ και ένα εκατ. ευρώ η νίκη. Συνολικά στα ταμεία των Ερυθρολεύκων θα μπουν πάνω από 30 εκατ. ευρώ που είναι το μπόνους της UEFA.

Ο Μίτσελ επεφύλαξε τις εκπλήξεις του σε ότι αφορά την ενδεκάδα. O ισπανός ρισκάρισε παίζοντας φουλ επίθεση. Δίπλα στον Σάμαρη προτίμησε τον Μασάντο θέλοντας να δώσει επιθετικό πνεύμα στον Ολυμπιακό.

Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ολαϊτάν και σε ρόλο κρυφού κυνηγού έπαιξε ο Σαβιόλα. Στις πτέρυγες χρησιμοποιήθηκαν οι Φουστέρ, Κάμπελ.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και επέβαλε το ρυθμό του. Προσπάθησε με κοντρόλ ποδόσφαιρο να φθάσει με αξιώσεις στην εστία του Προτό και μόλις στο 2΄ σε σουτ του Κάμπελ η μπάλα βρήκε το χέρι του Ν΄ Σακαλά, όμως ο γερμανός διαιτητής Βόλφγκανγκ Σταρκ το θεώρησε ακούσιο και έδειξε «παίζετε». Απείλησε με φάουλ του Μασάντο στο 15΄(απέκρουσε στη γωνία του ο Προτό) και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαβιόλα(32΄). Ο αργεντινός επιθετικός έπαιξε το «1-2» με τον Φουστέρ, πλάσαρε όμως δεν βρήκε στόχο. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Φουστέρ έπιασε σουτ η μπάλα κοντράρισε και πήγε στον Σαβιόλα ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε ευτυχισμένους τους φίλους του Ολυμπιακού(1-0).

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολύ. Η πρωταθλήτρια Βελγίου αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Στο 39΄ από λάθος του Σαλίνο, οι Βέλγοι με γρήγορη αντεπίθεση έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ναζάρ τροφοδότησε τον Ζιλέ ο οποίος έκοψε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Κλίεσταν. Ο αμερικανός μέσος νίκησε σχεδόν εξ επαφής τον Ρομπέρτο(1-1).

Ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου με τον Κάμπελ. Το σουτ του κοσταρικανού εξτρέμ έγινε από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα κοντράρισε στον Κουγιατέ και βγήκε κόρνερ.

Οι πρωταθλητές Βελγίου έδειξαν υπέρμετρο ζήλο το ματς και σε κάποιες περιπτώσεις είχαν πολύ δυνατά μαρκαρίσματα.

Στο β΄ ημίχρονο το ματς πήρε άγρια ομορφιά. Στο 48΄ ο Μασάντο έπιασε δυνατό σουτ και ο Κουγιατέ απέκρουσε μέσα στην περιοχή με το χέρι. Ο γερμανός ρέφερι έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον στόπερ της Αντερλεχτ. Ηταν η δεύτερη και ο Κουγιατέ με κόκκινη κάρτα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Ο Σαβιόλα εκτέλεσε όμως απέκρουσε ο Προτό (50΄). Ο Σαβιόλα στο 58΄ πήρε το αίμα του πίσω. Ο Φουστέρ έπιασε σουτ και ο Σαβιόλα που ήταν πεσμένος στο τερέν άπλωσε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα(2-1).

Ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο χαμένο πέναλτι με τον Βάις! Ο σλοβάκος διεθνής μεσοεπιθετικός που πήρε τη θέση του Μασάντο(53’), πήρε πάσα από τον Ολαϊτάν και μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον Ν΄ Σακαλά. Ο Βάις ανέλαβε να το εκτελέσει, όμως ο βέλγος Προτό με τα πόδια έδιωξε τη μπάλα(71΄).

Η συνέχεια δεν προσφερόταν για καρδιακούς. Ο Ρομπέρτο κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό σε δύο φάσεις –φωτιά. Στο 67΄ και στο 74΄ απέκρουσε βολίδες του Ζιλέ.

Στο 88΄ υπήρξε δεύτερη αποβολή για την πρωταθλήτρια Βελγίου. Ο Ν’ Σακαλά δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 9 παίκτες. Στα τελευταία ο Ολυμπιακός πίεσε τους Βέλγους οι οποίοι ειχαν ανοιχτεί και κλείδωσε την πρόκριση με το πέναλτι του Ντομίνγκες στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κίτρινη κάρτα: Φουστέρ, Μιλίβογιεβιτς, Μίτροβιτς, Κλίεσταν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας. Χολέβας, Σάμαρης, Μασάντο ( 53΄ Βάις), Φουστέρ(89΄ Εντινγκά) , Κάμπελ, Σαβιόλα( 61΄ Ντομίνγκες), Ολαϊτάν.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Βάντεν Μπόρε(73’ Ατσεαμπόνγκ), Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν΄Σακαλά, Ζιλέ, Κλίεσταν, Μιλίβογιεβιτς (52΄ Νουτίνγκ), Ναζάρ, Πρατ(82΄ Τέλεμανς), Μίτροβιτς.

*Στο γήπεδο υπήρχε πανό στη μνήμη του Νέλσον Μαντέλα: «Μαντίμπα, ο κόσμος δεν θα σε ξεχάσει ποτέ».

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπενφίκα νίκησε την Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με τον Καβάνι στο 37′ , αλλά η Μπενφίκα ισοφάρισε με πέναλτι του Λϊμα στο 45′. Το γκολ της νίκης για την πορτογαλική ομάδα σημείωσε στο 59′ ο Γκαϊτάν.

Η βαθμολογία: Παρί Σεν Ζερμέν 13, Ολυμπιακός 10, Μπενφίκα 10, Αντερλεχτ 1.